Pracownik następnej dekady.

Jeśli nasze dzieci posiądą zdolności przywódcze, będą innowacyjne i produktywnie wykorzystają techniki komunikacyjne to mają szanse na mocną pozycję na rynku pracy – tak wynika z mojej lektury publikacji o tym co powinno charakteryzować pożądanego pracownika w przyszłości.


Obrazek opublikowany za Dia Art Foundation

Jestem członkiem rady szkoły w gimnazjum, gdzie uczęszcza moja córka. Ostatnio podjęliśmy dyskusję na temat wizji, misji i strategii szkoły. Na potrzeby tego zadania zdefiniowałem trzy obszary umiejętności, które moim zdaniem będą potrzebne dzisiejszym gimnazjalistom, gdy będą wchodzić na rynek pracy. Poniżej prezentuję moją propozycję pakietu przetrwaniowego pracownika przyszłej dekady.

Umiejętności przywódcze:

 • rozumienie potrzeb członków grupy
 • wydobywanie z grupy maksymalnych możliwości
 • wspólne wyznaczanie i osiąganie celów
 • metody motywacji

Innowacyjność:

 • myślenie „outside the box” – poszukiwanie rozwiązań poza znanymi paradygmatami
 • pozytywne kwestionowanie istniejących rozwiązań
 • postrzeganie rzeczywistości ukierunkowane na rozwiązania (pokonać wyzwania zamiast ich zgłaszania)

Produktywne wykorzystanie technik komunikacyjnych:

 • zdalna realizacja projektów
 • prezentacja i dyskusja na dystans (także w granicach Polski)
 • praca w wielokulturowym zespole rozproszonym geograficznie

Proponuję, aby powyższe kompetencje kształtować od gimnazjum, aby dobrze weszły uczniom w nawyk.

Jaka jest Twoja lista trzech umiejętności, które powinien posiadać pracownik w roku 2020? Jak, Twoim zdaniem, będzie wyglądać praca i rynek pracy za dziesięć lat?

2 myśli nt. „Pracownik następnej dekady.

 1. numbat

  Mysle ze tutaj bardzo potrzebne sa raczej cechy osobowosci jak: wyobraznia, dociekliwy umysl, umiejetnosc zycia na malych przestrzeniach z innymi ludzmi, zdolnosc postrzegania wartosci w innych ludziach.

  Nawiazujac do tej ostatniej chcialbym Ci Swojaku zwrocic uwage, ze Kolumb moze byl pierwszym europejczykiem ktory dotarl do Ameryki, ale zostalo udowodnione ze uzywal chinskich map wskazujacych dokladnie gdzie Ameryka jest, a ktora Chinczycy odwiedzili o wiele wczesniej. Rowniez, Chinczycy drukowali ksiazki jeszcze grubo przed rokiem 1000, a sa dowody na drukowanie ksiazek w nakladzie przewyzszajacym milion egzemplarzy ok. 1000 roku – to tyle dla Gutenberga. Przyklady by mozna mnozyc o wiele dalej.
  Mozna by powiedziec, ze Europa dala Swiatu tylko bezdenna chciwosc, ninawisc, wojny i rasizm.

 2. Swojak Autor wpisu

  Ostatnio trafiła w moje ręce książka „A Whole New Mind: Why Right-Brainers Will Rule the Future” („Kompletnie nowy umysł: dlaczego przyszłość należy do prawopółkulowców?”). Jej autor, Daniel Pink, wróży sukces ludziom m.in. o takich prawopółkulowych cechach jak wymienione przez Ciebie, Numbacie.
  Otwartość na inne kultury, wyobraźnia czy dociekliwość powinny – moim zdaniem – być wynikiem umiejętności jakie proponuję dla młodzieży.
  Wymyślam takie metody pracy z młodzieżą, które także zaspokoją potrzeby rodziców i nauczycieli. Oni niejednokrotnie traktują edukację jak inwestycję. „Ile i jak włożyć, aby się zwróciło.”
  Zatem za umiejętności przywódcze, innowacyjne i komunikacyjne zapłacą, bo to praktyczne, konkretne i mierzalne.
  Już widzę jak w przyszłości wyrastają z dzisiejszych nastolatków liderzy troszczący się o szczęście ludzi wokół siebie; innowatorzy wymyślający rozwiązania sprawiające, że Ziemia będzie lepszym miejscem do życia; osoby zakorzenione w świecie i jego cywilizacjach.
  Może damy taką szansę rozwoju kilku, może kilkunastu nastolatkom, a może będą ich tysiące. Wyobraź sobie jakich wtedy ludzi będziemy mieć wokół siebie…

Możliwość komentowania jest wyłączona.