Pewność siebie.

Pewność siebie (ang. confidence) jest paliwem rakietowym Twojego życia zawodowego. Pewni siebie posiadają charyzmę podążania ich śladem, ta charyzma kreuje zwolenników. Gdy posiadasz pełnię pewności siebie to chcesz podejmować ryzyko. Gdy to masz, to pchasz siebie i swój zespół do przodu, w przyszłość.

Jest pewien problem: większość ludzi nie kształtuje pewności siebie – pewność siebie po prostu spada na nich w sprzyjających okolicznościach. Nazywam to punktową pewnością siebie. Dobre czasy tworzą ludzi pewnych siebie. Złe czasy łamią ich wraz z ich brawurowymi punktami widzenia.

Tajemnicą niezniszczalnej pewności siebie jest styl życia oparty o dietę emocjonalną/umysłową oraz o ćwiczenia.

1. Karm swoją głowę dobrym materiałem
Przestań czytać negatywne informacje, słuchać negatywnych ludzi czy oglądać wiadomości telewizyjne. Naładowujesz się lękami. Zamień te informacje na analizowanie przyszłości lub udoskonalanie siebie. Wkrótce wyłoni się z Ciebie pomysłodawca rozwiązań zastępując Kurczaka Małego (Chicken Little).

2. Ćwicz swój mięsień wdzięczności
Wdzięczność jest mięśniem, a nie uczuciem. Musisz go ćwiczyć codziennie. Codziennie rano dziękuj dwóm ludziom, którzy pomogli Ci wczoraj, oraz jednej osobie, która pomoże Ci dzisiaj. To nastawi Twój umysł ma to co masz, a wkrótce zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam.

Tim Sanders, autor Love Is The Killer App: How To Win Business & Influence Friends (Miłość jest koniecznym narzędziem: Jak wygrywać w biznesie i wpływać na przyjaciół). Możecie śledzić jego Twitter.

Niniejszy artykuł napisany przez Tima Sandersa pochodzi ze strony 54  eBooka What Matters Now, do którego napisania Seth Godin zaprosił około siedemdziesięciu ciekawych ludzi. Każdy miał się zmieścić w 200 słowach opisując to co dzisiaj ważne.  Jeśli czytacie po angielsku to gorąco zachęcam do przeczytania całości. Jest tam masa powiewu świeżości.

Co z Twoją pewnością siebie? Czy podzielasz zdanie Sandersa, że pewność siebie napędza Twoje sukcesy zawodowe?

11 myśli nt. „Pewność siebie.

 1. Swojak Autor wpisu

  Dns, może trochę słońca rozproszy Twoje smutki?
  Słońce

 2. Swojak Autor wpisu

  Kosmito, biorąc się za tłumaczenie tego tekstu stałem przed wyborem kilku znaczeń słowa „confidence”. Każda ścieżka nadaje tekstowi inny odcień. Kilka z nich mnie pociągało. Po kilkakrotnym przeczytaniu oryginału i odniesieniu go do sytuacji biznesowej wybrałem „pewność siebie”. Poniżej pobawmy się innymi znaczeniami.
  Oto oryginalny tekst:
  Confidence is rocket fuel for your business life. Confident people have a come-this-way charisma that generates a following. When you possess total confidence you are willing to take risks. When you have it, you propel yourself and your team forward into the future.
  Problem: Most people don’t cultivate confidence – it just lands on them due to favorable conditions. I call this spot confidence. Good times make for confident people. Bad times crush them, along with
  their daring point of view.
  The secret to unbreakable confidence is a lifestyle of emotional/mental diet and exercise.

  Pójdźmy tropem „wiary w siebie”:
  Wiara w siebie jest paliwem rakietowym Twojego życia zawodowego. Ludzie wierzący w siebie posiadają charyzmę podążania ich śladem, ta charyzma kreuje zwolenników. Gdy posiadasz pełnię wiary w siebie to chcesz podejmować ryzyko. Gdy to masz, to pchasz siebie i swój zespół do przodu, w przyszłość.
  Jest pewien problem: większość ludzi nie kształtuje wiary w siebie – wiara w siebie po prostu spada na nich w sprzyjających okolicznościach. Nazywam to punktową wiarą w siebie. Dobre czasy tworzą ludzi wierzących w siebie. Złe czasy łamią ich wraz z ich brawurowymi punktami widzenia.
  Tajemnicą niezniszczalnej wiary w siebie jest styl życia oparty o dietę emocjonalną/umysłową oraz o ćwiczenia.

  Teraz „śmiałość”:
  Śmiałość jest paliwem rakietowym Twojego życia zawodowego. Ludzie śmiali posiadają charyzmę podążania ich śladem, ta charyzma kreuje zwolenników. Gdy posiadasz pełnię śmiałości to chcesz podejmować ryzyko. Gdy to masz, to pchasz siebie i swój zespół do przodu, w przyszłość.
  Jest pewien problem: większość ludzi nie kształtuje śmiałości – ona po prostu spada na nich w sprzyjających okolicznościach. Nazywam to śmiałością punktową. Dobre czasy tworzą ludzi śmiałych. Złe czasy łamią ich wraz z ich brawurowymi punktami widzenia.
  Tajemnicą niezniszczalnej śmiałości jest styl życia oparty o dietę emocjonalną/umysłową oraz o ćwiczenia.

  Przypomniało mi się zdanie jakie kiedyś usłyszałem od łowcy głów. Pytany o najcenniejszych kandydatów do prac mówił o osobach posiadających spokojną pewność siebie. Ta domieszka życiowego zrównoważenia modyfikowała obraz osoby agresywnie pewnej siebie. Jest to przeciwwaga arogancji, czyli zuchwałej pewności siebie połączonej z lekceważeniem innych.

 3. Barbara

  Spokojna pewność siebie, a pewność siebie sięgająca arogancji czyli zuchwałej , lekceważącej innych, niejako pozycjonującej siebie wyżej od innych z jakieś sobie wiadomej racji.
  także zaobserwowałam ze obecnie postawa pewności siebie ma większą popularność i zdobywa rację bytu. Tymczasem skromność i wiara w siebie spychana jest w dół.
  Pozdrawiam Światecznie jeszcze.
  B.

 4. Malgosia

  Dzieki Swojaku.
  Rzeczywiscie nielatwo jest rozroznic pewnosc siebie od arogancji. Ocieraja sie o siebie dosc czesto i blisko, ale w jakim stopniu wyloni sie jedno lub drugie zalezy tylko i wylacznie od wyboru czlowieka.
  Skromnosc nie poplaca bo nie jest widoczna, nikt o skromnosci i wierze w siebie nie bedzie wiedzial ani jej widzial, jesli nie pokazemy swiatu kim jestesmy i co soba reprezentujemy.
  I tu widze sile „spokojnej pewnosci siebie”, bo ona pokazuje na zewnatrz, ze wierzymy w siebie i w to, co mozemy ofiarowac swiatu.
  pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku,
  Malgosia

 5. Swojak Autor wpisu

  Kosmito, dziękuję za wiarę i nadzieję. Ze swej strony życzę Ci ogromnych obfitości pokoju i miłości wpadających na Ciebie w całym roku!
  Barbaro, życzę Ci wielu poczytnych publikacji w 2010!
  Malgosiu, życzę Ci by Twa pewność siebie i radość życia były nieustannie napędzane dobrymi wiatrami w Twoich żaglach!

 6. merylu

  Poczucie pewności siebie to sinusoida. Nie twierdzę, że nie może go wzmocnić praca nad charkterem i pokłady autosugestii, ale seria sukcesów buduje poczucie pewności siebie, a szereg klęsk je podłamuje. Nawet arogancka pewność siebie nie zatuszuje uczucia porażki po ewentualnym niepowodzeniu.

 7. Swojak Autor wpisu

  Merylu, jak widzę masz nieco inne zdanie na temat pewności siebie niż cytoway przeze mnie Tim Sanders. Tim wierzy, że jest w nas siła, aby zapanować nad falami sinusoidy. Dbanie o higienę psychiczną i życie z poczuciem wdzięczności zdają się wybitnie w tym pomagać.
  Lubię też wracać do tego co Kipling napisał o trzymaniu się w dobrej formie niezależnie od „sinusoidy”:
  Jeżeli zdołasz zachować spokój,
  Chociażby wszyscy już go stracili,
  Ciebie oskarżając;
  Jeżeli nadal masz nadzieję,
  Chociażby wszyscy o Tobie zwątpili,
  Licząc się jednak z ich zastrzeżeniem;
  Jeżeli umiesz czekać bez zmęczenia,
  Jeżeli na obelgi nie reagujesz obelgami,
  Jeżeli nie odpłacasz za nienawiść nienawiścią,
  Nie udając jednakże mędrca i świętego;
  Jeżeli marząc – nie ulegasz marzeniom;
  Jeżeli rozumując –
  Rozumowania nie czynisz celem;
  Jeżeli umiesz przyjąć sukces i porażkę
  Traktując jednakowo oba te złudzenia;
  Jeżeli ścierpisz wypaczenie prawdy
  Przez ciebie głoszonej,
  Kiedy krętacze czynią z niej zasadzkę,
  By wydrwić naiwnych
  Albo zaakceptujesz ruinę tego,
  Co było treścią twego życia,
  Kiedy pokornie zaczniesz odbudowę
  Zużytymi już narzędziami;
  Jeśli potrafisz na jednej szali
  Położyć wszystkie twe sukcesy
  I potrafisz zaryzykować,
  Stawiając wszystko na jedną kartę,
  Jeśli potrafisz przegrać
  I zacząć wszystko od początku, bez słowa,
  Nie żaląc się, że przegrałeś,
  Jeżeli umiesz zmusić serce, nerwy, siły,
  By nie zawiodły,
  Choćbyś od dawna czuł ich wyczerpanie,
  Byleby wytrwać, gdy poza wolą
  Nic już nie mówi o wytrwaniu;
  Jeżeli umiesz rozmawiać z nieuczciwymi,
  Nie tracąc uczciwości
  Lub spacerować z królem w sposób naturalny;
  Jeżeli nie mogą cię zranić nieprzyjaciele
  Ani serdeczni przyjaciele;
  Jeżeli cenisz wszystkich ludzi,
  Nikogo nie przeceniając;
  Jeżeli potrafisz spożytkować każda minutę,
  Nadając wartość każdej przemijającej chwili;

  Twoja jest ziemia i wszystko, co na niej
  I – co ważniejsze – synu mój –
  Będziesz CZŁOWIEKIEM.

Możliwość komentowania jest wyłączona.