Swojak przebadany naukowo.

W przypadku blogu blog.swojak.info i jego autora były bez wątpienia transnacjonalne socjalne miejsce i transnacjonalne tożsamości na pierwszym planie. Hybrydowe tożsamości są specyficzne dla całej jego rodziny i jego transnacjonalny styl życia prowadził w początku razem z indywidualnym rachunkiem koszty-korzyści do decyzji reemigracji. Życie po powrocie jest w tym przykładu przede wszystkim kształtowane przez transnacjonalizm.
Powyższe słowa napisała po polsku Karima Aziz w streszczeniu swojej pracy dyplomowej na Uniwersytecie Wiedeńskim. Praca nosi tytuł „Reemigracja – nowa polska migracja? Kwalitatywna analiza polskich blogów o reemigracji” (oryg. „Remigration – die neue polnische Migration? Eine qualitative Inhaltsanalyse polnischer Remigrations-Weblogs”). Znającym język niemiecki polecam jej pełną wersję w formacie PDF: http://othes.univie.ac.at/3827/1/2009-03-02_0406032.pdf
Dość pobieżnie przeczytałem ponad sto stron opracowanych przez Panią Aziz i miło mi, że mój blog mógł zilustrować opracowanie naukowe. Moim zdaniem autorka trafnie odczytała motywy mojej decyzji o powrocie. Mimo, że pracy jej nie ułatwiałem, bo zamiast wpisów emocjonalnych przepełniłem blog dość długimi artykułami faktograficznymi.
Cytat ze wstępu może brzmieć zbyt naukowo i karkołomnie dla większości moich czytelników. Zatem pozwolę sobie na osobiste wariacje na temat powyższej charakterystyki.
Z pracy wynika, iż wróciłem do Polski, bo mimo pobytu w Szwajcarii czułem silny związek z Polską i uważałem się za Polaka. Jednocześnie, mimo deklarowanego przeze mnie przywiązaniu do naszego kraju, Aziz pokazała, że w zasadzie wszyscy członkowie mojej rodziny mają hybrydowe dusze – jesteśmy przesiąknięci naszym związkiem z obydwoma kulturami: polską i szwajcarską. Przed opuszczeniem Szwajcarii nasza rodzina dokonała bilansu możliwych zysków i strat związanych z zamieszkaniem w Polsce, a ja byłem podekscytowany perspektywami zawodowymi – to wszystko stało się podłożem decyzji o powrocie. Lecz zdaniem badaczki było to jedynie konsekwecją wewnętrznej potrzeby zamieszkania w Polsce leżącej u podłoża naszej reemigracji. No i chyba ma rację.
Przy okazji dziękuję Karimie Aziz za zajęcie się tematem powrotu Polaków do kraju. Opisanie zjawiska z perspektywy Wiednia daje powiew świeżości, a praca w języku niemieckim może być pomocna – poza Austriakami – także Niemcom i Szwajcarom, których politycy co rusz wpadają w histerię obaw, że otwarcie ich rynków pracy spowoduje bezpowrotny, masowy najazd Polaków na ich zaciszne wioski i miasteczka. Opracowanie naukowe Aziz pokazuje, że motywy materialne są tylko jednym, czasem wtórnym, elementem skomplikowanej układanki w głowie emigrującego Polaka. Po przeczytaniu tej pracy niemieckojęzyczny czytelnik może odkryć prawdę poznaną już przez Brytyjczyków: Polacy przyjadą wypełnić lukę na ich rynku pracy, ale wielu, po zrobieniu swojej roboty, spakuje walizki i wróci nad Wisłę, aby popijając „transnacjonalną” wódkę narzekać na beznadziejność tutejszej egzystencji. Do czasu, aż „rachunek koszty-korzyści” skłoni ich do kolejnego wyjazdu, aby zarobić na otynkowanie domu lub na urządzenie kolejnej wielkiej popijawy. Zaś inni będą reemigrować, bo Polska to fajne miejsce i tu będą czuć, że u ramion rosną im skrzydła – czego życzę sobie i Wam mili czytelnicy.

3 myśli nt. „Swojak przebadany naukowo.

Możliwość komentowania jest wyłączona.