Charaktery emigrantów i reemigrantów.

W Empiku znalazłem czasopismo „Style i Charaktery” nr 1/2009 w całości poświęcone emigracji. Pobieżnie przekartkowałem periodyk i byłem pod sporym wrażeniem tego co znalazłem wewnątrz (http://www.charaktery.eu/style_i_charaktery/2009/01/). Zatem wydałem 15 złotych i publikacja była moją główną lekturą w mijający weekend.

W „Stylach…” jest wiele tekstów, w których znalazłem sporo wiedzy i odrobinę mądrości dotyczących sytuacji osób opuszczających Polskę i do niej powracających. Kwestią gustu i osobistej sytuacji czytelnika jest ocena wartości poszczególnych artykułów. Moim hitem jest „Słoneczna strona powrotów” Anny Chodynickiej (http://www.charaktery.eu/style_i_charaktery/2009/01/2872/Sloneczna-strona-powrotow/). Jej obserwacje zdecydowanie rezonowały z moimi migracyjnymi odczuciami i obserwacjami. Pewno ma tu swoje znaczenie doświadczenie autorki w pracy ze środowiskiem biznesu. Inspirujący był fragment o akceptacji swojej tożsamości:

Nasza tożsamość jest budowana po części w relacji do ojczyzny. Dopóki jesteśmy w kraju, nie myślimy o tym, ale za granicą tożsamość staje się niezwykle ważna. Jeśli potrafimy zrozumieć i zaakceptować swoje korzenie, znaleźć pozytywne i negatywne aspekty zarówno własnej, jak i nowej kultury, to pobyt za granicą będzie łatwiejszy, a powrót bardziej satysfakcjonujący. Dobrym wskaźnikiem akceptacji tożsamości polskiej za granicą jest otwarte mówienie o swoim polskim pochodzeniu – przebywający za granicą wiedzą, jak wielu emigrantów ukrywa swoją polskość.

Mogę w pełni potwierdzić, że mój stosunek do Polski i polskości przeszedł sporą metamorfozę podczas mieszkania w Szwajcarii. W zasadzie dopiero na emigracji stanąłem przez pytaniem o swój patriotyzm i zacząłem zastanawiać się nad moją odpowiedzialnością za ojczyznę. Cieszę się z tego doświadczenia. Teraz jest mi stosunkowo łatwo akceptować Polskę taką jaka jest. Jak już pisałem dobrze czuję się w tej naszej kosmatej ojczyźnie.

Wracając do recenzowanego periodyku, zwrócę uwagę, że poza Chodynicką, pismo zgromadziło wielu autorów o barwnych tytułach naukowych. Augustyn Bańka dokonał systematyzacji zjawiska emigracji; Halina Grzymała-Moszczyńska opowiedziała kilka barwnych i – w mojej ocenie – trafnych sądów o dość powszechnym zamknięciu naszych rodaków na inne kultury i rasy.

Tym z Was co mieszkają w Polsce polecam wycieczkę do Empiku lub kiosku z gazetami, zaś tych co na obczyźnie zapraszam do przeczytania wybranych tekstów na stronie internetowej „Charakterów”.

3 myśli nt. „Charaktery emigrantów i reemigrantów.

  1. Pistacjowy Kosmita

    Szanowny Swojaku, czy mogę zacytować niektóre fragmenty komentarzy z Twoich stron na jednym z blogów na którym pisuję? Za każdym razem podam źródłowe odnośniki.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  2. Swojak Autor wpisu

    Pistacjowy Kosmito, będzie mi miło, gdy zacytujesz moje teksty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.