Lewy półprofil.

Czas wyrobić nowy dowód osobisty, a do dowodu potrzeba zdjęcia. Dowód będzie ładny, plastikowy i niezniszczalny. Super i światowo! Tylko po co polski rząd upiera się przy komplikowaniu życia obywatelom wymaganiem dziwacznej fotografii lewego półprofilu? Słyszałem teorię, że lewy półprofil jest bardzo charakterystyczny i lepiej identyfikuje posiadacza dokumentu. Tylko, że tego wynalazku sowieckich naukowców nie podziela reszta świata. Po niemal dwudziestu latach od wyjazdu Sowietów z Polski my wciąż wysyłamy obywatela do fotografa z informacją, że fotografia powinna zawierać lewy półprofil z widocznym lewym uchem.
Drogi Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, skończmy z komplikowaniem ludziom życia! Skoro w przypadku paszportów wymagamy taki sam standard zdjęć jak kraje zachodnie to może czas przypomnieć sobie o dowodach osobistych?

4 myśli nt. „Lewy półprofil.

 1. szybek

  Co prawda mam już dowód i za sobą te cyrki ze zdjęciem, lecz to samo przechodziłem podczas wymiany paszportu. Zrobione zdjęcia za pierwszym razem nie zostały przyjęte. Mam jednak pytanie troche inne, jestem w takiej samej sytuacji, wracam po 10 latach ze Szwajcarii do Polski i zastanawiam się jak rozwiązać problem emerytury. Wiem że AHV nie mogę zabrać, jeśli chodzi o drugi filar, to mogę wziąć tylko jakąś sume pieniedzy, ale musiałbym przesłać je na OFE, a to nie bardzo mi leży. Dowiadywałem się w pracy, czy mogę wziąć pieniądze na inwestycje typu budowa domu albo własna działalność gospodarcza, ale odpowiedziano mi bardzo enigmatycznie że to dotyczy tylko Szwajcarii.Sam nie wiem co z tym fantem zrobić, chyba jednak zostawię ten kapitał w CH.

 2. Swojak Autor wpisu

  Szybek,
  Dzięki za komentarz. Jeśli chodzi o drugi filar to w moim przypadku część obowiązkowa musiała zostać w Szwajcarii, a część ponadobowiązkowa (takowa była w moim przypadku) mogła zostać wypłacona w gotówce. Ponadto miałem też trzeci filar.
  Postanowiłem pozostawić wszelkie fundusze w Szwajcarii. Częściowo w jednym z funduszy inwestycyjnych, a częściowo jako trzeci filar 3b (czyli ten bez ulgi podatkowej).

 3. Swojak Autor wpisu

  Przecież to zbyt wygodne, abym siedział z założonymi rękami zadowolony z faktu, że ponarzekałem na Ministra. Powinienem dać szansę wyjaśnienia.
  Po tej konstruktywnej refleksji wysłałem e-mail do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji:
  „Uprzejmie proszę o odpowiedź czy i kiedy możemy się spodziewać nowego rozporządzenia, w którym odejdzie Pan od wymogu post-sowieckiego standardu zdjęcia.”

 4. Swojak Autor wpisu

  Z redakcyjnego obowiązku donoszę, że upłynął już miesiąc od wysłania mojego e-maila do MSWiA – wciąż bez najmniejszego śladu odpowiedzi. Oj, Panie Premierze Tusk coś Pańscy ministrowie lekkomyślnie traktują sobie Pańskie obietnicy budowania państwa przyjaznego obywatelom…

Możliwość komentowania jest wyłączona.