Subiektywny rozkład jazdy TEDxWarsaw

Uczestniczyłem w TEDxWarsaw, czyli w konferencji, dla tych co mają pomysł i chcą go ogłosić w ciągu 18 minut. Dobrą wiadomością dla każdego z czytających te słowa jest możliwość zobaczenia prezentacji online.

Wszystkie wykłady będą lada dzień dostępne w sieci (szczegóły na stronie TEDxWarsaw.com).

No dobra, rozumiem, że poświęcenie prawie sześciu godzin na gapienie się w ekran komputera z gadającymi głowami to spore wyzwanie. Dlatego przygotowałem mój stronniczy wybór najciekawszych prezentacji.

Jest tu zarówno to co wywołało moje gorące oklaski*** (jest ich 7, czyli potrzebujecie dwie godziny z górką, aby to zobaczyć), są prezentacje, które uważam za godne uwagi** (5 prezentacji: około półtorej godziny), oraz takie, o których pewno dość szybko zapomnę* (jest ich 7 – zabierają dwie godziny).

(Uwaga: tam, gdzie tytuł jest po angielsku, tam też referat był w tym języku – pewno za kilkanaście tygodni będą w sieci wersje z polskimi napisami – tak było przed rokiem po TEDxWarsaw)

Nakamura & Wojkowska*** „an online marketplace for the developing world” – warto, moim zdaniem nawet bardzo warto posłuchać jak oni rozwiązują problem biedy na świecie: konkretnie, lokalnie i na temat.

Martin Varsavsky* „fostering Europe’s start-up ecosystem” – miły przedsiębiorca o wielkich osiągnięciach, ale czy warto go posłuchać? ja bym odpuścił.

Krzysztof Rybiński** „Poland next year – the most innovative country” – jadę kolejką podmiejską, a facet koło mnie czyta wywiad z Rybińskim; potem sąsiad uczestniczy w debacie ekonomicznej, a obok niego… Rybiński; przychodzę na TEDxWarsaw, znikam w łazience, aby zrzucić zbroję motocyklisty, a tam… Krzysztof Rybiński; ten gość wie jak być widocznym, co więcej on wie jak mówić; polecam, bardzo ładna prezentacja.

Mark Krawczyński** „architecture and national identity” – budowniczy opery w Sydney opowiada historię z morałem; a morał taki, że nawet jak budżet jest przekroczony o rząd wielkości, nawet jak koszmarnie droga sala koncertowa ma kiepską akustykę, to nawet wtedy Australijczycy potrafią okrzyknąć przedsięwzięcie wielkim sukcesem i zrobić z budynku narodowy symbol.

Kushtrim Xhakli * „the road to a national educational system” – Kushtrim to krater dobrej energii; spędziłem z nim kilkanaście minut, gdy opowiadał mi szczegóły swojego projektu, pokazywał prototypy na ekranie laptopa i dzielił się doświadczeniami z Kosowa; jestem zdeklarowanym sympatykiem Kushtrima, ale… jego prezentację radzę opuścić, mnie dała tyle, że wiedziałem, iż chcę tego gościa spotkać na osobności, ale co Wy z niej wyniesiecie?

Oskar Korkman** „insights of people’s everydays lives” – jak lubicie media społecznościowe i nowe technologie to prezentacja Oskara z Nokii będzie dla Was niezłym kęsem informacyjnym.

Tomek Sikora* „the Homeless Gallery” – w tle prezentacji były zdjęcia, bardzo mi się podobały; lecz sama prezentacja tak sobie przypadła mi do gustu.

Karol Okrasa*** „staropolskie smaki odkrywane na nowo” – krajobrazy polskich lokalnych smaków opowiadane z pasją i porywająco, dla mnie rewelacja.

Grzegorz Piątek* „góry dla Warszawy” – podobała mi się ta solidnie przygotowania i barwnie wygłoszona prezentacja; a pomysł, jak to pomysł gór wokół miasta, ma pewno swoich zwolenników i przeciwników; do mnie w ogóle nie trafił.

Marcin Kobylecki* „uruchom wyobraźnię designem” – było o tym jak promować Polskę dla młodych Niemców; jestem pewien, że nie jestem Niemcem, młody już chyba też nie jestem, bo dla mnie to było okropne.

Tomek Grzywaczewski*** „śladami uciekinierów z rosyjskich gułagów” – tą prezentację zobaczę jeszcze raz jak tylko będzie dostępna online; trzech facetów przedzierających się z Rosji do Indii; dla mnie bomba!

Paweł Golik* „emerging views on genetics” – okej, genetyka ma wiele wspólnego z matematyką, lecz czy potrzebuję 18 minut, aby o tym usłyszeć?

Marcin Jamkowski** „ghosts from the abyss of the Baltic Sea” –  historia przy której Titanic to drobiazg.

Wojciech Eichelberger* „ways of living in modern times” – to raczej nie była prezentacja; może to był występ? może zaproszenie do medytacji? może improwizacja? mnie się nie podobało.

Wojtek Sówka*** „performance – the biggest drums ever” – brawo, wielkie brawa! dzieci ulicy i blacha; chcę to zobaczyć i usłyszeć jeszcze raz!

Grzegorz Niedźwiedzki*** „powstanie dinozaurów – zapis z Polski” – ten facet nie dość, że wie co mówi, to do tego wie jak porwać za sobą publiczność; polecam.

Stanisław Karpiński*** „sekretne życie roślin” – to też zobaczcie, moim zdaniem warto – rośliny lepiej kombinują niż się niejednemu zdawało.

Grzegorz Piechota*** „historia narodzin mojego syna” – myślę, że to jedna z najlepszych prezentacji tego dnia; facet, który mówi o akcji „rodzić po ludzku” w taki sposób, że złapał mnie za serce.

Marianna Bednarska** „występ – niesamowite dźwięki marimby” – tego powinni zabronić! piękna dziewczyna z gracją wybijała dźwięki na marimbie; próbowałem zebrać myśli, żeby za chwilę pogadać z Grzegorzem Piechotą, ale zostałem pokonany, moja lewa półkula mózgu została zamordowana przez prawą!

2 myśli nt. „Subiektywny rozkład jazdy TEDxWarsaw

  1. natalia

    Najblizsze występy „Steelband.pl Junior”

    8 maja – VI Jarmark Floriański, ul.Floriańska, Warszawa
    22 maja- Dziecięca Stolica 2011, scena przy PKiN, Warszawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.