Miesięczne archiwum: Styczeń 2010

Stowarzyszenie Umarłych Poetów bez Keatinga.

Uczucia podporządkować rozumowi; kształtować pokorę, męstwo, miłość własną, miłość bliźniego, sprawiedliwość, mądrość, roztropność, wytrwałość. Potem dodać radość, przyjaźń, szczerość, pracowitość, posłuszeństwo i hojność. Pamiętać, że rozwój rozumu i woli są kluczowe. Chłopców kształcić osobno niż dziewczynki, a w męskiej szkole mają wykładać jedynie mężczyźni.

Czytaj dalej

Pracownik następnej dekady.

Jeśli nasze dzieci posiądą zdolności przywódcze, będą innowacyjne i produktywnie wykorzystają techniki komunikacyjne to mają szanse na mocną pozycję na rynku pracy – tak wynika z mojej lektury publikacji o tym co powinno charakteryzować pożądanego pracownika w przyszłości.


Obrazek opublikowany za Dia Art Foundation

Jestem członkiem rady szkoły w gimnazjum, gdzie uczęszcza moja córka. Ostatnio podjęliśmy dyskusję na temat wizji, misji i strategii szkoły. Na potrzeby tego zadania zdefiniowałem trzy obszary umiejętności, które moim zdaniem będą potrzebne dzisiejszym gimnazjalistom, gdy będą wchodzić na rynek pracy. Poniżej prezentuję moją propozycję pakietu przetrwaniowego pracownika przyszłej dekady.

Umiejętności przywódcze:

  • rozumienie potrzeb członków grupy
  • wydobywanie z grupy maksymalnych możliwości
  • wspólne wyznaczanie i osiąganie celów
  • metody motywacji

Innowacyjność:

  • myślenie „outside the box” – poszukiwanie rozwiązań poza znanymi paradygmatami
  • pozytywne kwestionowanie istniejących rozwiązań
  • postrzeganie rzeczywistości ukierunkowane na rozwiązania (pokonać wyzwania zamiast ich zgłaszania)

Produktywne wykorzystanie technik komunikacyjnych:

  • zdalna realizacja projektów
  • prezentacja i dyskusja na dystans (także w granicach Polski)
  • praca w wielokulturowym zespole rozproszonym geograficznie

Proponuję, aby powyższe kompetencje kształtować od gimnazjum, aby dobrze weszły uczniom w nawyk.

Jaka jest Twoja lista trzech umiejętności, które powinien posiadać pracownik w roku 2020? Jak, Twoim zdaniem, będzie wyglądać praca i rynek pracy za dziesięć lat?

Objazdowa duchowość.

Jeden ze znajomych poczuł potrzebę zadbania o rozwój duchowy. Mocno pociągała go duchowość dalekowschodnia. Wykupił bilet lotniczy i dotarł do mistrza jogi w dalekich Indiach. Na spotkaniu zapoznawczym nauczyciel oznajmił, że dla europejczyka taki przyjazd jest niepotrzebnym wysiłkiem. Bowiem w europejskim chrześcijaństwie jest dokładnie to samo o czym on naucza w Indiach. Mój przyjaciel posłuchał rady i faktycznie odnalazł perełki duchowości na własnym podwórku.

Czytaj dalej