Miesięczne archiwum: Grudzień 2009

Pewność siebie.

Pewność siebie (ang. confidence) jest paliwem rakietowym Twojego życia zawodowego. Pewni siebie posiadają charyzmę podążania ich śladem, ta charyzma kreuje zwolenników. Gdy posiadasz pełnię pewności siebie to chcesz podejmować ryzyko. Gdy to masz, to pchasz siebie i swój zespół do przodu, w przyszłość.

Jest pewien problem: większość ludzi nie kształtuje pewności siebie – pewność siebie po prostu spada na nich w sprzyjających okolicznościach. Nazywam to punktową pewnością siebie. Dobre czasy tworzą ludzi pewnych siebie. Złe czasy łamią ich wraz z ich brawurowymi punktami widzenia.

Tajemnicą niezniszczalnej pewności siebie jest styl życia oparty o dietę emocjonalną/umysłową oraz o ćwiczenia.

1. Karm swoją głowę dobrym materiałem
Przestań czytać negatywne informacje, słuchać negatywnych ludzi czy oglądać wiadomości telewizyjne. Naładowujesz się lękami. Zamień te informacje na analizowanie przyszłości lub udoskonalanie siebie. Wkrótce wyłoni się z Ciebie pomysłodawca rozwiązań zastępując Kurczaka Małego (Chicken Little).

2. Ćwicz swój mięsień wdzięczności
Wdzięczność jest mięśniem, a nie uczuciem. Musisz go ćwiczyć codziennie. Codziennie rano dziękuj dwóm ludziom, którzy pomogli Ci wczoraj, oraz jednej osobie, która pomoże Ci dzisiaj. To nastawi Twój umysł ma to co masz, a wkrótce zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam.

Tim Sanders, autor Love Is The Killer App: How To Win Business & Influence Friends (Miłość jest koniecznym narzędziem: Jak wygrywać w biznesie i wpływać na przyjaciół). Możecie śledzić jego Twitter.

Niniejszy artykuł napisany przez Tima Sandersa pochodzi ze strony 54  eBooka What Matters Now, do którego napisania Seth Godin zaprosił około siedemdziesięciu ciekawych ludzi. Każdy miał się zmieścić w 200 słowach opisując to co dzisiaj ważne.  Jeśli czytacie po angielsku to gorąco zachęcam do przeczytania całości. Jest tam masa powiewu świeżości.

Co z Twoją pewnością siebie? Czy podzielasz zdanie Sandersa, że pewność siebie napędza Twoje sukcesy zawodowe?

Niemcy i ich język.

Lubię spotykać Niemców. Czy to w samolocie, czy w hotelach cieszę się, gdy mogę trochę lepiej zrozumieć życie naszych zachodnich sąsiadów. Rozmawiamy po angielsku – dobrze się czuję na neutralnym gruncie językowym. Mój średniozaawansowany niemiecki w zasadzie wystarczyłby na takie pogawędki, ale trochę to uciążliwe, gdy niemal każde moje zdanie jest korygowane przez rozmówcę.

Czytaj dalej

Niech Twoja piła będzie ostra.

Dla ciała – załóż, że miałeś zawał serca; teraz żyj odpowiednio
Dla umysłu – załóż, że połowa Twoich umiejętności zawodowych znika w dwa lata; teraz przygotuj się odpowiednio
Dla serca – załóż, że inni słyszą wszystko co mówisz o nich; teraz wypowiadaj się odpowiednio
Dla ducha – załóż, że co kwartał masz rozmowę w cztery oczy ze swoim Stwórcą; teraz żyj odpowiednio


Czytaj dalej